Антикорупція
Офіс простих рішень та результатів здійснює системну роботу по боротьбі з корупцією шляхом оприлюднення корупційних схем та оборудок з різних сфер.

Експерти Офісу провели дослідження та підрахували, що станом на 2021 рік бюджет ЩОРІЧНО втрачає понад 37 мільярдів доларів внаслідок корупції.
Збитки від держпідприємств щорічно становлять понад 6 млрд $

У 2019 глава Фонду Держмайна заявив, що збитки від держпідприємств становили понад 170 млрд грн, це близько 6 млрд доларів за поточним курсом.


Ці ж дані підтверджуються аналітичною запискою СБУ.


За кошти, які держава втрачає внаслідок корупції тільки в цій галузі можна було б побудувати 1700 нових шкіл, 4500 нових дитячих садочків або 170 лікарень! Це можна було б побудувати тільки за один рік відсутності корупції. Множте ці цифри на 30!

Збитки від зарплат в конвертах щорічно становлять 6 млрд $

Згідно з дослідженням Центру економічних досліджень, 23% українців отримують зарплату неофіційно,  ще 30% – отримують «сіру» зарплату, тобто частково в конвертах і частково «в білу».


Це відбувається, тому що в Україні катастрофічно зарегульоване трудове законодавство, а також  непомірно великі податки. Доведено на практиці – зменшення податкового тягаря веде до зростання бізнесу, а отже і детінізації економіки.


А поки цього не сталося, щорічні збитки від такої практики можна порівняти з вартістю 10 вакцинацій всього населення України!

Скрутки та конвертаційні центри - 6 млрд $ щорічно

У заяві глави податкової служби йдеться, що щорічно «скручується» більше 40 мільярдів податку на додану вартість. До цього треба додати збитки від контрабанди, яка заїжджає в Україну і складає мінімум 3 мільярди доларів.


Але правильно рахувати таким чином: скрутки і конвертація ПДВ - це всього лише 20% від обороту. Тобто реальний оборот більше в 5 разів і становить близько 400 млрд гривень. Якщо виходити з того, що з цієї суми як податки держава втрачає до 40%, то отримуємо щорічний збиток в 6 млрд доларів.


Українці скаржаться на погану якість доріг? Викорінивши корупцію в цій сфері Україна могла б на зекономлені гроші будувати 1000 км нових доріг щорічно! За 30 років незалежності дороги в Україні могли б бути кращими, ніж в Німеччині!

Офшори — 6 млрд $ щорічно

Згідно з дослідженням Інституту соціально-економічної трансформації та Центру соціально-економічних досліджень «СASE Україна», які зійшлись в підрахунках таких втрат бюджету.


Для багатьох буде приголомшливим той факт, що відповідно до сформованого американською компанією Chainalysis рейтингу ринку криптовалюти, Україна посідає перше місце за обсягом операцій з криптовалют! Це пряме свідчення зарегульованості галузі і термінової необхідності спрощувати процедури, адже якщо цього не робити – ринок офшорів буде тільки збільшуватися!

Надрокористування — 5 млрд $

Міністерство економічного розвитку надало висновок, в якому йдеться, що 48% від видобутку надр є «сірими». Ця галузь становить близько 9 млрд доларів у ВВП. З цього випливає, що втрати складають 4 млрд доларів.


Крім цього Україна є одним з лідерів з видобутку бурштину, піску та інших корисних копалин, деякі з яких навіть показово видобуваються офіційно, але насправді оформляється лише кожна 10 машина. Все інше залишається в тіні. Ця діяльність – це ще близько 1 млрд доларів втрат.


Знищивши корупцію в сфері надрокористування українці могли б щорічно отримувати 4100 нових залізничних вагонів!

Корупція в держзакупівлях - 3 млрд $

Всього держзакупівель в Україні проводиться приблизно на 19 млрд доларів. За інформацією Transparency International близько 20% закупівель в країнах, що розвиваються, мають корупційну складову. Що повністю збігається з нашими власними дослідженнями.

20% від 19 млрд доларів – приблизно 3 млрд доларів.

Митниця — 3 млрд $

Ми детально вивчили всеосяжне дослідження Інституту майбутнього, яке підтверджує втрати бюджету від митниці в 3 млрд доларів.


Якщо ліквідувати ці схеми, то Україні б не знадобилися кредити від МВФ!

Підакцизні товари — 1 млрд $

Голова Рахункової палати особисто заявив про те, що через «тіньовий ринок» бензину і дизпалива, держбюджет недоотримав акцизного податку на суму 25 млрд грн. (Приблизно 890 млн доларів по курсу 28 грн/долар).


Крім цього, ще є тютюнова галузь. В СБУ заявили, що сьогодні обсяг нелегального ринку тютюну становить близько 7% від загального обсягу. Як наслідок, в 2019 році держбюджет недоотримав приблизно 5 млрд грн через несплачені податки (приблизно 178 млн доларів).


Крім того, тут ще немає цифр про нелегальний обіг алкоголю. А це – гігантський ринок!

Тіньова оренда землі - 500 млн $

Згідно з пояснювальною запискою до законопроєкту 3131Д, в якій члени Парламенту досліджували ринок, заявляється про те, що втрати бюджетів всіх рівнів від недоотримання податків та інших платежів у цій сфері становлять від 6 до 22 млрд грн. В середньому це приблизно 500 млн доларів.

Сплячі ліцензії — 500 млн $

Експрем'єр-міністр Гончарук в 2019 році заявив, що 30% всіх виданих спеціальних дозволів на користування нафтогазоносними надрами – «сплячі». Крім відсутності діяльності і, як наслідок, сплати податків, при такій практиці паралельно існує практика заниження ціни родовищ.


Для розуміння глибини проблеми є гарний приклад. У 2017 році компанія придбала газоносних родовищ в Полтавській області за 3.8 мільйонів гривень, а перепродала його вже в 60 разів дорожче.


Таким чином, бюджет в таких схемах втрачає двічі.

Незаконна вирубка лісів - 250 млн $

Щороку в Україні заготовлюється близько 20 млн куб м деревини. Щоб купити дерево, ви повинні заплатити ліснику відкат з кожного кубометра деревини (14 $ (за курсом 28 грн / дол), відповідні дані задокументовані судом.

20 млн м куб * 14 $ = 280 $ млн.


За даними міжнародних організацій, понад 40% всієї вирубки в Україні ведеться незаконно.

Чинний Міністр екології Роман Абрамовський в одному з інтерв'ю заявив, що 5 млрд грн ринку деревини знаходиться в тіні. Тому цифра в 250 млн $ дуже занижена і, на жаль, насправді вона в рази більша.


На ці гроші всього за 1 рік можна було б закупити 5 000 машин швидкої допомоги!